8 MART Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ,tüm dünya kadınlarının anıldığı uluslararası bir gündür.insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine,ekonomik,siyasi ve sosyal başarılarının gelişiştirilmesine ayrılmaktadır.
ABD,nin New York kentinde bir dokumafabrikası… Çok ağır çalışma koşulları, cok uzun iş günüleri ve buna karşın çok düşük ücretler. Koşulların her geçen gün daha da dayanılmaz hale gelmesi,kadın işçilerin artık tahamül sınırı zorlamaya başladı.Greve çıkma kararı alan kadınar,taleplerini de açıkladılar: ;Daha iyi koşullarda çalışmak , 10 saatlik iş günü ,eşit işe ,eşit ücret … 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşullu talebiyle greve başladı .Bu sırada çıkan olaylar sırasında fabrika içinde şüpeli bir yangın başladı.129 kadın,yangında hayatını kayıpetti…Takvimler 8 Mart 1857,yi gösteriyordu.İşçilerin cenaze törenine10.00,İ aşkın kişi katıldı.. Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin , bu olayın ardından 8 Mart,ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasının öneri olarak sundu ve öneri oy çoğunluğuyla kabul edildi.8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911,de Almanya ve İsviçre,de anıldı.Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921,de Moskova,da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konfaransı,nda karar verildi.ABD ,de de ise 1960,lı yıllarda anılmaya başladı.Birleşmiş Milletler,66 yıl sonra 8 Mart,ın Dünya Kadınlar Günü, olarak kabul etti.
Türkiye,de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılın,da ; Emekçi Kadınlar Günü, olarak Anılmaya başlandı.
Cumuhriyet ile kazanılmış çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte ,yaşamın her alanında başarıyla yer almış kadınlarımızın ,kadın hakları anamızın, bacımızın,eşimizin,kızımızın hakkıdır.tacizler,şidedet,çocuk istismarlarının olmadığı,kadın sen sus,hamile kadın dışarı çıkmamalı,o saatte orada ne işi varmış. Perdesiz ev,ya satılıktır ya kiralıktır.Dişi köpek kuyruk sallamazsa erkek köpek havlamaz sözlerinin duyulmadığı bir dünyada yaşamak herkesin hakkı.8. Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Emekçi Kelimesinin unutulmaması dileğiyle ,emekçi Kadınlarımızın toplumda hak ettıği yeri alması dileğiyle. SAHİM_SEN Kadınlar komisyonu….
Nurhayat AYMELEK